Zakończenie sezonu?

Mimo jesiennej pory, pogoda ostatnio mile nas zaskakuje – a wiele ciepłych i słonecznych dni prowokuje do bliższych i dalszych eskapad rowerowych.

Dzisiaj udało się zebrać „babską” ekipę sprawdzoną już podczas wyprawy szlakiem św. Doroty.

Tym razem cel był trochę bliżej, ale nie na tyle blisko by nie korzystać z usług PKP. Dotarłyśmy więc pociągiem do Kościana, a stamtąd już na rowerach do Racotu. Troche bałam się tego odcinka ze względu na to, ze prowadził on drogą powiatową, która mogła być – i była – dość ruchliwa. Na szczęście wzdłuż niej wiodła nas bardzo wygodna ścieżka rowerowa. Właściwie całą trasę pokonałyśmy ścieżkami rowerowymi. Nie wiem kogo za to chwalić – powiat czy gmine Kościan, ale w każdym razie to bardzo miłe z ich strony, że tak dbają o rowerzystów.

W Racocie, w pałacu Jabłonowskich, byłej rezydencji prezydenckiej, mieści się obecnie hotel i restauracja. Miła pani pracująca tam oprowadziła nas po salach bankietowo – restauracyjnych i tak nam się tam spodobało, że zaczęłyśmy zastanawiać się, którą z naszych młodych dziewczyn wydać za mąż, żeby móc urządzić wesele w pałacu 😉

Racot słynie także z mieszczącej się w pobliżu pałacu stadniny koni. Przypomina o tym stojący przed pałacem pomnik przedstawiający klacz i źrebię.

Z Racotu skierowałyśmy się przez Gryżynę do Nowego Dębca – ciągle ścieżką rowerową. Po drodze zajrzałyśmy do ruin kościoła św. Marcina (opisywanych przeze mnie już wcześniej tutaj).

Na plaży w Nowym Dębcu panował spokój i cisza, którą chwilę się nacieszyłyśmy i nadszedł czas powrotu – tą samą trasą. I tą samą trasą kolejową … do Puszczykowa.

Mimo pochmurnej pogody wycieczka sprawiła nam wiele przyjemności, było ciepło, bez wiatru, wygodna droga i piękne widoki przebarwionych na wszelkie odcienie czerwieni i żółci liście drzew.

Czego chcieć więcej?

Poznajemy historię palacu w Racocie

 

Główna część pałacu

 

Charakterystyczny pomnik

 

Jesienne hortensje przy ruinach

Jedna myśl w temacie “Zakończenie sezonu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.