Śródka i Filipini

Jednym z ważniejszych budynków na Śródce jest położony naprzeciwko kościoła klasztor filipinów. W jego historii – podobnie jak w historii wielu starych budowli – jest wiele zwrotów. Zachodnie skrzydło, wybudowane pod koniec XVIII w., służyło filipinom aż do kasaty w 1805 roku (w klasztorze było wtedy dwóch księży-emerytów). Budynek przeszedł wówczas do dyspozycji biskupów poznańskich. W 1807 roku został tu urządzony szpital i dom dla księży emerytów. Następnym „lokatorem” budynku była pruska komisja fortyfikacyjna, która urzędowała tam w latach 1836-39. Na długi czas potem w klasztorze zagościły Siostry Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo (szarytki) i prowadziły tam sierociniec – z pewnymi przerwami aż do drugiej wojny światowej. To one w latach 1899-1900 dobudowały drugie, północne skrzydło, utrzymane w identycznym stylu co skrzydło zachodnie, oraz kaplicę. Po 1945 r. na parterze mieściła się przychodnia zdrowia, a szarytki prowadziły na piętrze przedszkole. W 1990 r. budynek wrócił do pierwszych właścicieli – filipinów, którzy postanowili umieścić w pomieszczeniach opuszczonych wtedy przez szarytki dom formacyjny dla kleryków. Nie wiem jakie były losy tego domu formacyjnego. Wiem, że filipini w Poznaniu rezydują obecnie w parafii na Świerczewie, natomiast w budynku ich dawnego klasztoru, po jego remoncie, od września 2011 r. działa Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia.

Remontowi poddany został także sąsiadujący z klasztorem budynek dawnej plebanii parafii św. Małgorzaty, który w latach po II wojnie światowej aż do niedawna był, jak głosił napis, Robotniczym Domem Kultury i  Oświaty. Oba budynki (klasztor i plebanię) połączono łącznikem, więc sądzę, że również ten drugi służy obecnie szkole muzycznej.

Szczyt zachodniego skrzydła klasztoru

 

Na połączeniu dwóch skrzydeł klasztoru

 

"Robotniczy Dom Kultury i Oświaty"

Prezentowane tutaj zdjęcia pochodzą sprzed kilku lat i pokazują stan przed remontem. Myślę, że jak trochę mrozy odpuszczą, to wybiorę się tam z aparatem, by udokumentować zmiany, jakie zaszły.


5 myśli w temacie “Śródka i Filipini

  1. Pingback: Znowu na Śródce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.