Zamek Czocha

Jak ogólnie wiadomo zamków na Dolnym Śląsku jest niemało. Są w różnym stanie, każdy inny i każdy ciekawy. Podczas pobytów w Świeradowie ( w tym roku i kilka lat temu) nie odmówiliśmy sobie przyjemności odwiedzenia pobliskiego Zamku Czocha. Jak twierdził przewodnik nieznane jest pochodzenie nazwy tego zamku i przedstawił trzy hipotezy tłumaczące nazwę:

  • ponieważ właścicielami długi czas byli Czesi, więc być może stąd ta nazwa
  • druga wersja mówi o tym, że w okolicy było dużo czapli i ich nazwa brzmiała podobnie do czocha
  • trzecia wersja wywodzi nazwę czocha od … czochrania (cokolwiek miałoby to znaczyć) 😉

Sam zamek zadziwia swoją architekturą. Nie jest duży, ale bryłę ma dość skomplikowaną.

IMG_0612

IMG_0669

We wnętrzach mieści się obecnie hotel, część pomieszczeń zachowano jednak jako trasę do zwiedzania. Miedzy innymi podziwiać można salę rycerską, a w niej olbrzymi kominek.

IMG_7064

Z innym kominkiem, mieszczącym się w bibliotece, związana jest ponura historia. Dawno, dawno temu, właściciel zamku miał piękną żonę Ulrikę. W związku z tym, że był posłem, został wysłany by pełnić swoją funkcję i nie było go w domu dwa lata. Gdy wrócił już od progu czekała na niego niezbyt miła wiadomość. Służba poinformowała go, że jego żona nie była mu wierna. Gdy udał się do komnat żony, w kołysce leżał niedawno narodzony dowód zdrady. Poseł bił się z myślami całą noc. Dawne zwyczaje nakazywały bowiem srogo ukarać niewierną żonę. Tak też uczynił: żonę kazał utopić w zamkowej studni, a dziecko zamurować we wspomnianym kominku.

Niestety ponure historie związane z zamkiem nie kończą się na tej jednej opowieści. Ostatni właściciel, Ernst Gütschow, był podobno człowiekiem dosyć ekscentrycznym, dokonał wielu przebudów i jemy zawdzięczamy obecny kształt zamku. Zamek słynie między innymi z dużej ilości tajemnych przejść. Znana jest również sypialnia zwana Książęcą mieszcząca takie oto łoże.

IMG_7068

Niezwykłość tego mebla polega na tym, że podobno właściciel miał gdzieś w nim ukrytą sekretną dźwignię. Pociągnięcie tejże dźwigni powodowało otwarcie zapadni pod niewygodną kochanką, która lądowała w lochu głodowym. Dźwigni już podobno nie ma, a sypialnię można wynająć jako jeden z pokoi hotelowych. Jeśli mam być szczera chyba nie zdecydowałabym się na spędzenie tam nocy.

Zamek jest z pewnością interesujący i wart odwiedzin … ale chętnie wracamy z niego do naszego zdecydowanie mniej tajemniczego świata 🙂

IMG_0668

Reklamy

13 myśli w temacie “Zamek Czocha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.