Beskid Niski

W Beskidzie Niskim zakochałam się w roku 2006. Było to latem. Nasza Córka po raz pierwszy pojechała wówczas na obóz harcerski, który był w Radocynie na terenie Beskidu Niskiego. Założenie wstępne było takie, że nie pojedziemy jej odwiedzić bo przecież kto by tam się tłukł 650 km żeby pobyć kilka godzin na miejscu … Dwa matczyne serca jednak nie wytrzymały i w sobotę poprzedzającą niedzielę odwiedzin zabrały ze sobą brata jednej z harcerek (mojego syna znaczy się) i o godzinie 4 rano wsiadły do samochodu. Po 5 godzinach były już za Krakowem, a po kolejnych 5 godzinach kluczenia między przebudowywanymi wówczas drogami dotarły do Radocyny. Na miejscu zakwaterowały się w tamtejszym schronisku i … przegonione z terenów w pobliżu obozu (odwiedziny dopiero jutro!) wyruszyły na spacer po okolicy i … zachwyciły się. Rok później przyjechaliśmy w te okolice raz jeszcze całą rodziną.

Nieświadomym należy się parę słów wyjaśnienia na temat historii tych terenów. W ogromnym skrócie rzecz ujmując: przed II wojną światową okolice te były całkiem gęsto zamieszkane przez Łemków. Część z nich popierała działania UPA i w związku z tym zostali stamtąd wysiedleni. Niektórzy na tereny obecnej Ukrainy, inni w ramach akcji „Wisła” na ziemie zachodnie. W związku z tym wiele wsi po prostu przestało istnieć. Pozostały po nich zdziczałe sady oraz przydrożne krzyże, kapliczki i cmentarze. Taki los spotkał właśnie Radocynę i Nieznajową. Oto wspomnienia z tych miejsc.

We wsiach, które nadal istnieją, nadal przeważa tradycyjna zabudowa.

W Beskidzie Niskim nie ma może imponujących wysokością szczytów, ale jest to rejon idealny dla miłośników pięknych widoków, historii, a przede wszystkim spokoju i ciszy …

 


9 myśli w temacie “Beskid Niski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.