Cerkiew o trudnej nazwie

Miałam trudności z zapamiętaniem nazwy tej cerkwi: Najświętszej Bogurodzicy Perivleptos. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Ochrydzie, powstała w 1295 r. Podczas panowania tureckiego, gdy cerkwie św. Pantelejmona i św. Zofii zostały zamienione w meczety, cerkiew Bogurodzicy była główną świątynią chrześcijańską w Ochrydzie. Przeniesiono wówczas do niej relikwie św. Klimenta (obecnie wróciły one do cerkwi św. św. Pantelejmona i Klimenta, o których pisałam w poprzednim wpisie).

Cerkiew Bogurodzicy Perivleptos z zewnątrz wygląda na pierwszy rzut oka niepozornie, widać, że jest wiekowa, ale jest niewysoka i sprawia wrażenie jakby „przycupniętej”. Gdy jednak spojrzymy w górę zauważymy piękną, starą, bizantyjską konstrukcję  kopułą z kolumienkami i łukowymi oknami.

Po wejściu do środka przez wspaniale rzeźbione drewniane drzwi możemy podziwiać freski uważane za jedne z najwspanialszych na Bałkanach.  W latach 60-tych ubiegłego wieku zostały oczyszczone z wielowiekowych warstw sadzy (prace trwały 9 lat) i dzięki temu teraz możemy je podziwiać, a zdobią one całą świątynię. To była uczta dla moich oczu, to, co tutaj pokazuję to tylko namiastka …

 

Reklamy

10 myśli w temacie “Cerkiew o trudnej nazwie

    1. One rzeczywiście opowiadają historię – historię zbawienia. Układ obrazów w cerkwi, zarówno na ścianach, jak i w ikonostasie, jest z góry ustalony i tak np. zawsze naprzeciwko ołtarza, na tylnej ścianie, jest wniebowzięcie Maryi.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.