Cerkiew św. Zofii

To największa cerkiew w Ochrydzie, jedna z największych w Macedonii. Jej początki sięgają XI w. ostateczny kształt nadano jej w XIV w. Była siedzibą arcybiskupstwa, które obejmowało tereny od Salonik po Dunaj oraz prawosławne gminy na Sycylii i Malcie. Podczas panowania tureckiego została przekształcona w meczet, dobudowano minaret i zamalowano wapnem zdobiące ściany freski. Od roku 1912 jest znowu świątynią prawosławną, a freski częściowo udało się odsłonić.

Żeby obejrzeć XIV wieczną część trzeba wejść na znajdującą się naprzeciwko platformę. Jest ona jednak dość blisko i trudno mi było objąć całość na jednym zdjęciu, więc skleiłam kilka zdjęć w panoramę, stąd zakrzywienie obrazu.

Obok cerkwi jest przyjemny niewielki placyk, z którego widok na cerkiew też jest miły oku.

To z kolei widok na absydę.

A tak wygląda placyk, przy nim przyjemne restauracyjki, w których można zjeść smaczne, lokalne dania. Sprawdziliśmy i polecamy 🙂

Takich uroczych miejsc jest w Ochrydzie dużo, jest również jeszcze kilka starych cerkwi, więc myślę, że mój zachwyt nad tym miastem nie dziwi nikogo 🙂


5 myśli w temacie “Cerkiew św. Zofii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.