U św. Nauma

Kolejnym zwiedzonym przez nas monastyrem w Macedonii był położony na południowym krańcu jeziora Ochrydzkiego, niemalże tuż przy granicy z Albanią, monastyr św. Nauma.

Św. Naum żył i działał w tym samym czasie co opisywany wcześniej (tutaj) św. Kliment. Nie zajmował się jednak uczeniem ludzi, a ich leczeniem – był mnichem i lekarzem. Obydwaj uczeni mnisi są przedstawiani na ikonach z nienaturalnie dużymi głowami, co ma symbolizować ich mądrość.

Monastyr został założony ok. 900 r., ale obecne zabudowania pochodzą z XVI w. Otoczone są pięknym parkiem, po którym spacerują pawie.

Cerkiew, otoczona budynkami monastyru (obecnie hotel), pięknie prezentuje się na tle jeziora, a wewnątrz zachwycają stare freski i wspaniały ikonostas. W bocznej kapliczce znajduje się grób św. Nauma.

Tuż obok terenu monastyru znajduje się ujście rzeki Czarny Drin i w jego pobliżu jest port dla przypływających tutaj z Ochrydy statków wycieczkowych. Okolica jest bardzo malownicza, z wieloma mniejszymi stawkami i nic dziwnego, że pary młode wybierają to miejsce na swój plener fotograficzny.

Podczas naszego pobytu w cerkwi przypadkowo byliśmy świadkami ceremonii chrztu św. w obrządku prawosławnym i dzięki temu mogliśmy spojrzeć na to miejsce nie tylko jak na „ciekawostkę turystyczną” ale jak na fragment codziennego życia tutejszej społeczności – a to dla nas bardzo cenne doświadczenie.

 

Reklamy

3 myśli w temacie “U św. Nauma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.