Wycieczka nad jezioro Prespa

Podczas naszego pobytu nad jeziorem Ochrydzkim postanowiliśmy na jeden dzień przenieść się nad inne jezioro – Prespa – położone po drugiej stronie pasma gór Galiczica. Warianty dojazdu były dwa, więc postanowiliśmy zrobić pętlę by poznać obie drogi, tym bardziej, że na mapie obie były zaznaczone jako widokowe. Nie zawiedliśmy się, widoki były rzeczywiście zachwycające.

Oprócz widoków zobaczyliśmy też dwie cerkiewki. Jedna z nich w pobliżu wsi Kubrinowo, cerkiew św. Jerzego, bardzo stara, jest w trakcie renowacji, ale udało nam się wejść do niej i choć trochę przyjrzeć się freskom z 1191 r.


Z drugą z nich nie było łatwo. Po pierwsze znajduje się ona w pobliżu wsi Brajczino, do której dojeżdża się wąską górską drogą. Po drugie trzeba było jeszcze znaleźć ścieżkę – pieszy szlak górski – ze wsi do cerkiewki, ale na szczęście się udało choć mieliśmy chwile zwątpienia. W tej cerkiewce też były stare freski, a oprócz nich ślady (np. palące się świeczki ofiarne) świadczące o tym, że cerkiew ta jest odwiedzana przez wiernych.

Ciekawa była również wieś ze starą zabudową. Jadąc jej uliczkami czasem mieliśmy wątpliwości czy nie wjeżdżamy komuś na prywatne podwórko.


Po odwiedzeniu tych dwóch miejsc przejechaliśmy na drugą stronę jeziora i wracaliśmy drogą wiodącą przez góry. Jak nietrudno odgadnąć – bardzo malowniczą.

Widok na jezioro Prespa

Widoki, które towarzyszyły nam w górach

 

 

Reklamy

5 myśli w temacie “Wycieczka nad jezioro Prespa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.