Przeczytałam

… i z czystym sumieniem polecam! Dwie książki, które były z nami w Macedonii i doskonale wpisały się w tamtejszą scenerię. Myślę, że w jesienno – zimowe wieczory, czytane na wygodnej kanapie (lub fotelu, jak kto woli) z rozgrzewającym napojem pod ręką (u mnie to herbata, ale jak ktoś ma inne upodobania, to też dobrze) też sprawią dużą przyjemność.

Pierwsza z nich to „Gorsze światy” opisane przez Wojciecha Śmieja.

Autor opisuje odwiedzone przez siebie miejsca w Europie Środkowej, które znikają i odchodzą w zapomnienie. Te procesy związane są z przemianami zachodzącymi w krajach zwanych dawniej demoludami – przemianami politycznymi i gospodarczymi. Między innymi opisuje wieś Galicznik, o której wspominałam w jednym z wpisów o Macedonii. Szczególnie przejmujące są historie miast, miasteczek i wsi z terenów byłej Jugosławii, gdzie dotychczasowi sąsiedzi stali się dla siebie wrogami. Opisane w książce miejsca nie uległy całkowitemu zniszczeniu, ale nie wiadomo, jak długo jeszcze będą trwać. Wojna, która tam była pozostawiła wiele ran, które będą goić się zapewne przez pokolenia … Nic już nie uratuje zburzonych świątyń, na przykład cerkwi z terenów Kosowa …

 

We wspomnianym już przeze mnie wpisie znalazło się parę słów o spotkanych w górach pasterzach, nic dziwnego więc, że z przyjemnością i dużym zainteresowaniem przeczytałam bestseller „Życie pasterza”.

Jej autor, James Rebanks, mieszka i jest pasterzem w angielskiej Krainie Jezior. W swojej książce opisuje nie tylko pracę pasterza, ale porusza też ważne tematy: wartości, którymi kierujemy się w naszym życiu, relacje w rodzinie, relacje sąsiedzkie. By zachęcić do przeczytania tej wartościowej pozycji, polecam obejrzenie tego krótkiego filmu z jej autorem w roli głównej.

Życzę wszystkim miłej lektury!

Reklamy

2 myśli w temacie “Przeczytałam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.