Jerozolima i jej miejsca najważniejsze

Jerozolima to najbardziej oczywiste miejsce, najważniejsze z tych, które chcemy zobaczyć w Izraelu. Miejsce rozdarte konfliktami i jednocześnie przyciągające ludzi z całego świata. Miasto święte dla trzech najważniejszych religii.

Byliśmy tam na początku listopada i okazało się, że jest to czas, gdy przybywa tam bardzo wiele pielgrzymek i jest bardzo tłoczno. Powodowało to pewne utrudnienia np. w dotarciu do ważnych miejsc, a z drugiej strony dało możliwość obserwowania ludzi właśnie z najróżniejszych stron świata, różnych kultur i wyznań.

Spacer po Jerozolimie rozpoczęliśmy od Góry Oliwnej i podziwiania wspaniałej panoramy miasta z murami Starego Miasta, placem świątynnym, meczetem Al Aksa i Kopułą na Skale na pierwszym planie.

To samo widziane z ogrodu przy kościele Dominus Flevit …

… i przez okno za ołtarzem tego kościoła – to chyba najbardziej znane ujęcie z Jerozolimy

Skoro Góra Oliwna – to ogród Getsemani ze starymi drzewami oliwnymi …

… i cmentarz

Ze zboczy Góry Oliwnej doskonale widać Złotą Bramę. Została ona zamurowana na polecenie jednego z dawnych władców miasta ponieważ przepowiednia głosiła, że przez nią do miasta wejdzie Mesjasz. Chcąc uchronić się przez samozwańczymi „Mesjaszami”, którzy mogli wywołać rozruchy, władca nakazał bramę zamurować, a na pytanie „A co będzie jak przyjdzie ten właściwy?” miał podobno odpowiedzieć „Ten właściwy da sobie radę”

Górę Oliwną oddziela od Starego Miasta dolina rzeki Cedron. Pomiędzy nią a murami znajduje się cmentarz z najdroższymi miejscami pochówku, ponieważ podobno na końcu świata najpierw zbawieni zostaną ci, którzy są pogrzebani najbliżej terenów dawnej świątyni jerozolimskiej. Po tej świątyni został już tylko mur zachodni – Ściana Płaczu.

Świadkiem niedawnej historii jest brama Syjońska – widoczne są na niej ślady bombardowania z czasów wojny sześciodniowej.

To tylko kilka ujęć kilku miejsc, w których byliśmy. Można jeszcze spojrzeć na to miasto inaczej, ale temu poświęcę następne wpisy.

 

Reklamy

5 myśli w temacie “Jerozolima i jej miejsca najważniejsze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.