Kolorowe, nie tylko jeziorka

Od jakiegoś czasu trafiałam na artykuły o Kolorowych Jeziorkach. To unikalne miejsce w Rudawach Janowickich, w którym znajdują się cztery jeziorka: żółte, purpurowe, zielone i błękitne. Kolor wody związany jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk, bowiem jeziorka powstały w wyrobiskach po dawnej kopalni pirytu. Już dawno miałam ochotę je zobaczyć i udało się to podczas wspominanej w poprzednim wpisie „wyprawy po pigmenty„.

Chociaż ze względu na panującą w tym roku suszę jeziorka nie miały imponujących rozmiarów, to kolory były widoczne. Tak prezentowało się Jeziorko Purpurowe:

Obok jeziorek zachwyciły mnie otaczające je skalne wyrobiska i ich bogactwo kolorów.

Przed pobytem w rejonie Kolorowych Jeziorek dowodzący wyprawą geolog zorganizował poszukiwania minerałów na terenie byłej kopalni w Miedziance. To bardzo ciekawe miejsce opisał w swojej książce „Miedzianka. Historia znikania.” Filip Springer. W dużym skrócie: było miasto i zostało z niego zaledwie kilka domów. My jednak nie zwiedzaliśmy pozostałości po mieście tylko pozostałości po tamtejszej kopalni. Szukaliśmy minerałów. Niektórzy znaleźli więcej, inni mniej, ale jeden z uczestników wyprawy dokonał niezwykłego odkrycia, znalazł bowiem … dinozaura 😉 😀

Wyprawa była naprawdę bardzo udana 🙂

Reklamy

11 myśli w temacie “Kolorowe, nie tylko jeziorka

  1. Znam to miejsce i bywałam tam kilka razy jeszcze w czasach podstawówki,liceum a później studiów. Niestety erozja gleby spowodowała wyschnięcie jednego a purpurowe dziś jest raczej miedziane. Pamiętam też jeziorko lazurowe.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.