W Łagowie

Były wspomnienia z Irlandii, były wspomnienia znad morza i z gór, nadszedł czas by wspomnieć o wyjeździe nad jezioro, a właściwie nad dwa jeziora. Wyjechaliśmy bowiem do Łagowa, miasta położonego na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. Na przesmyku jest najstarsza część miasta, tam w XIV w. zakon joannitów wybudował zamek. Teren wokół zamku jest bardzo urokliwy, jest tutaj park, kościół i stare kamieniczki, a wszystko to mieści się pomiędzy dwiema obronnymi bramami: Polską i Marchijską.

Brama Marchijska

Brama Polska

Pomiędzy tymi bramami przez miasto prowadzi jedna ulica – odległość między brzegami obydwu jezior jest naprawdę niewielka. Nad wszystkim góruje wieża zamkowa, a sam zamek został zbudowany na usypanym wzniesieniu.

Od strony jeziora widok na zamek przesłaniają drzewa, jedynie wieża zamkowa przegląda się w wodzie.

Teren przy zamku zaprasza do spaceru lub do … gry w szachy na nietypowej szachownicy.

W wodach obu jezior przegląda się nie tylko zamek. Część domów swoimi ogrodami „schodzi” do brzegu jeziora. Miło chyba mieć ogród z pomostem.

Obecnie oczywiście miasto nie ogranicza się do tej jednej ulicy między bramami. Powstało wiele nowych ulic i domów po obu stronach starego miasta.

Łagów oprócz tego, że jest pięknie usytuowany i bardzo stary, słynie również najstarszego polskiego festiwalu filmowego – Łagowskiego Lata Filmowego, który odbywa się tam co roku od 1969r. Również co roku w pierwszy weekend lipca miasto staje się stolicą motocyklistów podczas ich zlotu o nazwie Rock Blues i Motocykle. Odbywają się tutaj także plenery artystyczne i w wielu miejscach można podziwiać współczesne rzeźby. Oto kilka z nich:

Poza tymi atrakcjami Łagów zachwyca pięknem otaczającej go przyrody, ale o tym w kolejnym wpisie.


7 myśli w temacie “W Łagowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.