Czerwony Klasztor

Gdy opisywałam pobyt w Trybszu , zapowiedziałam opis dalszej trasy. Zawiodła nas ona do bardzo znanego miejsca – do Czerwonego Klasztoru położonego nad Dunajcem po jego słowackiej stronie.

Pierwsze wzmianki o przebywających na tych terenach mnichach – eremitach pochodzą z XIV w. Powstanie obecnego klasztoru wiąże się z historią kryminalną. Otóż niejaki Kokosz, syn Rikolfa z rodu Brezowickich, wraz ze swoimi współtowarzyszami zabili Frydrycha  – prepozyta szariskich krzyżowców w Chmielowie. Sąd orzekł, że winowajca musi założyć sześć klasztorów i zamówić 4000 mszy za spokój duszy zmarłego. Jednym z tych klasztorów był klasztor kartuzów nad Dunajcem. Budowa rozpoczęła się w 1330 roku i pierwotnie klasztor był drewniany, dopiero w 1360 powstały budynki kamienne i ceglane. Życie w klasztorze przerywane było licznymi najazdami, wielokrotnie zmieniali się jego właściciele. W 1705 roku przekazano go zakonowi Kamedułów, którzy rozpoczęli rozbudowę klasztoru. Wznieśli nowe pustelnie, wieże kościelną oraz założyli zajazd dla podróżnych a także szpital i aptekę. Z tego okresu pochodzą wybitne dzieła księgarskie. Najważniejsze z nich to  słownik łacińsko-słowacki (pierwsze tego typu dzieło w historii) oraz przekład pisma świętego na język słowacki autorstwa Romualda Hadbavnego oraz zielnik brata Cypriana, który zachował się do dziś.  Brat Cyprian był lekarzem, botanikiem oraz wynalazcą, w swoim zielniku zgromadził blisko 300 okazów roślin z Pienin oraz Tatr. Wszystkie opisał dodatkowo w językach greckim, łacińskim, niemieckim, polskim oraz słowackim. Legenda głosi, że ten wybitny mnich był także autorem aparatu do latania (czegoś na kształt dzisiejszej lotni). W 1782 roku nastąpiła kasata zakonu. Od tego momentu klasztor stopniowo podupadał, na dodatek w 1907 roku dużych zniszczeń dokonał pożar. Zrujnowany klasztor przeszedł na własność państwa. Stworzono w nim schronisko górskie, i w nim w 1932 roku powołano pierwszy międzynarodowy – polsko-słowacki – park natury w Pieninach. Budynki klasztoru zostały odrestaurowane w latach 1956 – 66 i dziś część z nich jest udostępniona do zwiedzania, a w pozostałych mieści się w nich m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego.

Budynki położonego w dolinie klasztoru wspaniale prezentują się na tle otaczających je górskich szczytów, szczególnie Trzech Koron. Przepięknym i monumentalnym budynkiem kompleksu jest zrekonstruowany w stylu barokowym gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku. Poza kościołem warto też zwrócić uwagę na pozostałości po mnisich eremach i ogrodzie oraz odnaleźć dwa zegary słoneczne.

Będąc w tych okolicach trudno było nie znaleźć się w pobliżu Niedzicy. Sprawne oko z pewnością wypatrzy oprócz niedzickiego zamku jeszcze jeden – w Czorsztynie.

Tym wpisem kończę zeszłoroczne wspomnienia. Mam nadzieję, że nadchodzące lato będzie łaskawe i pozwoli na odwiedzenie i poznanie wielu ciekawych miejsc, czego wszystkim (i sobie samej) życzę 🙂

 

 


6 myśli w temacie “Czerwony Klasztor

 1. Ciekawe miejsce. Ciekawy człowiek z tego mnicha, można powiedzieć, że to taki odpowiednik, choć mniejszego formatu, Leonarda da Vinci 😉
  Życzę Ci, by to lato nie zawiodło i żebyś miała wiele podróży 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję za piękne życzenia. O bracie Cyprianie rzeczywiście mówi się jak o Leonardzie i krąży legenda, że na swoich skrzydłach doleciał z Trzech Koron do Morskiego Oka, tam spadł i stąd góra Mnich (w innej wersji doleciał do Czerwonego Klasztoru, bez przykrych konsekwencji).

   Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję. Czytając Twoje utwierdzam się w przekonaniu, że nie zawsze trzeba jechać daleko by było ciekawie. Aczkolwiek nie ukrywam, że lubię też daleko 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.