Caryńska i Caryńskie

Caryńska to oczywiście połonina. Rok wcześniej byliśmy na Wetlińskiej, teraz przyszedł czas na Caryńską. Weszliśmy na jej grzbiet z przełęczy Wyżniańskiej i po krótkim pobycie na grani zeszliśmy tą samą drogą. Mój pomysł by zejść do Ustrzyk Górnych upadł gdy dobrnęliśmy na górę i okazało się, że tam wieje okrutnie. Po zejściu na przełęcz postanowiliśmy wyruszyć jeszcze na krótki spacer zielonym szlakiem w kierunku Rawki by odwiedzić bacówkę Pod Małą Rawką i przy okazji posilić się pysznymi naleśnikami z jagodami, z których słynie to miejsce. Przede wszystkim jednak wędrówka w obie strony przełęczy sprawiła, że nasyciliśmy swoje oczy cudnymi widokami.

A co to Caryńskie? To tereny na północ od pasma Połoniny Caryńskiej, położone w dolinie Potoku Caryńskiego, na których w dawnych czasach była wieś Caryńskie. Szlak jest spacerowy, prowadzi drogą gruntową kończącą się przy Schronisku Politechniki Warszawskiej Koliba. Bardziej dociekliwi mogą spróbować znaleźć ruiny murowanej kaplicy św. Jana oraz cmentarz z kilkoma nagrobkami, w różnych częściach doliny można natrafić na fundamenty budynków, resztki piwnic, studnie czy zdziczałe drzewa owocowe. Należy pamiętać jednak, że znajdujemy się na terenie Parku Narodowego, gdzie schodzenie ze szlaku nie jest mile widziane, a wszystkie te pozostałości są w pewnym oddaleniu od drogi. Sam spacer drogą jest bardzo przyjemny, widoki cieszą oczy, a cisza i spokój cieszą duszę. Na końcu trasy w schronisku wita nas rudy kot. Czyż trzeba czegoś więcej?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.