O blogu

Ta strona to moja opowieść o świecie – tak, jak ja go postrzegam. Opowiadam na dwa sposoby – słowem i obrazem, a konkretnie fotografią. Wiele tych opowieści związanych jest z podróżowaniem.

Dlaczego słowo?

W odpowiedzi na to pytanie narzucają się pierwsze słowa z Ewangelii wg św. Jana: „Na początku było Słowo”. Myślę, że właśnie słowo, które przecież umożliwia przekazywanie myśli, wiedzy nie tylko o tym , co tu i teraz, ale również o tym, co było i co będzie, wyróżnia nas, ludzi, wśród innych stworzeń. Myślę także, że wszystko zaczęło się od słowa, od opowieści.

Dlaczego fotografia?

Fotografia pozwala na bardzo wiele. Można przede wszystkim za jej pomocą „zatrzymać czas”, uwiecznić ulotne chwile. Chyba wszyscy z wielką przyjemnością oglądamy stare fotografie – nie zawsze idealne technicznie czy kompozycyjnie, ale bardzo bogate w treść. Czasem ta treść jest bardzo osobista gdy dzięki zdjęciom możemy wrócić do różnych chwil naszego życia. Innym razem obrazy te stanowią ważny dokument, są źródłem wiedzy.

Z drugiej strony fotografia daje ogromne możliwości dla swobodnej twórczości. Zarówno dzięki stosowaniu dawnych technik używanych w ciemni, jak i pracując z programem graficznym, można stworzyć niezwykłe obrazy. Niektórzy co prawda zastanawiają się, czy efekt końcowy takich działań jest jeszcze fotografią, czy grafiką, ale materiał wyjściowy z pewnością fotografią jest.

To są powody „obiektywne” by zainteresować się fotografią. Dla mnie bezpośrednim bodźcem do rozpoczęcia przygody z aparatem był przykład Taty i starszego brata. Dzięki Tacie nauczyłam się podstaw technicznych i pracy w ciemni. Wiedzę swoją poszerzałam czytając książki o fotografii i czasopismo „Fotografia” które kupował mój brat, nieświadomy, że przyczynia się do rozwoju moich zainteresowań. Pierwszy aparat, którym robiłam zdjęcia „odziedziczyłam” właśnie po nim, a był to „Druh”. Takie były początki. Następne aparaty to Smena, Zenity. Później nastała era fotografii barwnej, negatywów i odbitek oddawanych do wywołania w laboratorium, co wiązało się z utratą pełnej kontroli nad efektem końcowym. Teraz, dzięki fotografii cyfrowej, mam odczucie odzyskania tej właśnie kontroli, choć czasem z sentymentem wspominam godziny spędzone w ciemni.

Dlaczego podróże?

Podróż oznacza dla mnie poznawanie świata. Podróżować można bardzo różnie: w czasie, w przestrzeni, poznając drugiego człowieka również wyruszamy w pewnego rodzaju podróż. Niezależnie od typu podróży musimy bowiem przekroczyć jakieś granice – czasami niewidzialne, tkwiące tylko w naszym umyśle.

5 myśli w temacie “O blogu

    1. Dziękuję bardzo za nominację. Ostatnie dni były u mnie bardzo zabiegane – koniec roku szkolnego i przygotowania do wyjazdu. Jeśli się nie pogniewasz i nie będzie to zbyt późno, to „wypełnię moją powinność” po powrocie. Pozdrawiam i do zobaczenia za dwa tygodnie 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.