Gotyckie kościoły

Coś mi się wydaje, że już kiedyś wspominałam, że lubię gotyk. Ostatnio znowu miałam okazję pobyć kilka godzin w okolicach Trójmiasta i tym razem zaowocowało to wizytą w kilku kościołach, jak nietrudno się domyślić – gotyckich.

Pierwszym z nich była katedra w Oliwie.IMG_4233

Jej wystrój jest dość skromny, ale cóż z tego, skoro mieszczą się tam jedne z najwspanialszych organów. Szkoda, że nie było nam dane ich posłuchać.

IMG_4232popr

Następnie los zawiódł nas do Starogardu Gdańskiego, a tam czekał już na nas stary, gotycki kościół p. w. św. Mateusza. Budynek zachował styl gotycki, natomiast wystrój wnętrza jest już zdecydowanie późniejszy. Na szczęście z początków istnienia kościoła zachował się fresk na łuku tęczowym przedstawiający Sąd Ostateczny.

IMG_4449popr

Mnie jeszcze zauroczył taki detal:

IMG_4455

Na zakończenie czekała na nas perła – katedra w Pelplinie. Mimo, że było tam dość ciemno, udało mi się uwiecznić kilka fragmentów. Zacznijmy od wirydarza i otaczających go krużganków, które były częścią przylegającego do budynku kościelnego dawnego klasztoru cystersów.

IMG_4461

IMG_4463

IMG_4464popr

Ciekawym pomieszczeniem, do którego wchodzi się z krużganków jest skryptorium.

IMG_4465

IMG_4466

W samym budynku katedry można by spędzić pół dnia. Niestety nie mieliśmy tyle czasu. Może jeszcze kiedyś uda się tam wrócić.

IMG_4471popr

IMG_4481popr


8 myśli w temacie “Gotyckie kościoły

 1. Hm… czy cysterski kościół poklasztorny jest skromny? Nie jest 🙂 Tak na dobrą sprawę, to jedno z pyszniejszych wnętrz. Tym cenniejsze, że nie ucierpiało podczas ataku czerwonoarmiejców w 1945 roku. Warto po dzisiejszej katedrze przejść spokojnie, zajrzeć przez szparę w drzwiach do krużganków, latem wejść n krużganki, usiąść w wirydarzu, obejrzeć zachowane genialne kurdybanowe antepedia. Przy sposobności polecam kolegiatę w Kartuzach, bo tam niemal całe prezbiterium jest w kurdybanach… A wracając do kościoła oliwskiego, koniecznie: grobowiec Kosów. Belka herbowa każe zad umączenia się nad parantelami rodu, a świetnie odrzeźbione zbroje, każą podziwiać kunszt rzeźbiarski van den Block’a. Wejscie do lierwszego kościoła. Jeszcze kosztownego, malutkiego. Przeszło 150 główek anielakich w niszy wschodniej… No i cegła. 🙂 Już nie będę mówił stall, ani obrazów Hermana Hanna, bo zrobi się cały wykład. Ograniczę się do epitafium Heidensteina. Rewelacja. … Film Kanclerz, polecam. Tam Heidensteina grał Kolberger. I zagrał dobrze. Heidensteina pochowano właśnie w katedrze. No i to tutaj podpisano Pokój Oliwski – sala otwarty latem 😉
  Zdecydowanie, katedra do skromnie wyposażonych nie należy 😉
  Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zgadzam się całkowicie, że ta skromność to tylko na pierwszy rzut oka. Niestety, byłam tam właściwie tylko przejazdem i przyznaję sie do winy – nie poświęciłam katedrze odpowiedniej ilości czasu. Żałuję również, że w Pelplinie byłam zbyt krótko i niestety naprawdę wnętrze samej katedry było ciemne i trudno było docenić wszystkie jej cudowności. Byłam tam kilka lat temu, oprowadzał nas kleryk tamtejszego seminarium i naprawdę byłam pod wrażeniem. Myślę, że w niektórych miejscach warto posłuchać osoby typu przewodnik lub po prostu pasjonat i znawca danego miejsca. Niestety na to potrzeba czasu, który nie zawsze nam sprzyja. Mimo wszystko myślę, że lepiej choć pobieżnie zapoznać się z ciekawym obiektem niż wcale 🙂
   Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 2. Byłam kiedyś w gdańskiej katedrze oliwskiej i musze przyznać iż wydała mi się w środku jakas niedokonczona, to pewnie ta bialosc sufitu. Organy wspaniałe i tutaj miałam szczęście je słyszeć. Dźwięk jest tak potężny i wspaniały iż ma się wrażenie , że zaraz rozsuna mury.

  Polubienie

 3. W ubiegłym roku odwiedziłam katedrę w Oliwie i miałam okazję posłuchać wspaniałego koncertu. Robi wrażenie!:) Dlatego kupiłam też płytę i raczę się nią czasem.
  Kilka lat temu byłam też w Katedrze na ślubie koleżanki. Ach, co to był za ślub…!:)
  W Pelplinie nie byłam i żałuję, bo Twoje zdjęcia zapowiadają nie lada ucztę dla oczu i ducha.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.