Ortona i św. Tomasz

Już prawie zasnęłam snem zimowym, ale wczoraj obudziła mnie współuczestniczka pracowni pisania ikon. Otóż planuje ona wykonanie ikony św. Tomasza Apostoła i szukała informacji związanych z tym tematem. Od razu przypomniała mi się nasza wizyta w Ortonie podczas ostatnich wakacji spędzanych we Włoszech. Ortona to niewielkie portowe miasto w Abruzji. Wielokrotnie nawiedzane przez trzęsienia ziemi, najbardziej ucierpiało jednak na skutek ludzkich działań w czasie II wojny światowej podczas bitwy o Ortonę. Wiele budynków zostało wtedy zburzonych, między innymi tamtejsza katedra – zniszczona w 80%. Katedra została po wojnie odbudowana i w tej chwili tak się prezentuje:

img_8728

Tutaj zbliżenie na fragment portalu:

img_8719

Tak wygląda nawa główna tej świątyni:

img_8750popr

Co to ma jednak wspólnego ze św. Tomaszem? Okazuje się, że bardzo dużo. Właśnie w tej katedrze, w krypcie pod głównym ołtarzem znajduje się grób tego apostoła. Według tradycji św. Tomasz ewangelizował na terenie obecnego Iranu, a następnie w Indiach, gdzie zginął śmiercią męczeńską w Kalamina i pochowano go w Mailapur (dzisiaj przedmieście Madrasu). W III wieku relikwie przeniesiono do Edessy, potem na wyspę Chios. W 1258 r. krzyżowcy przewieźli je do Ortony, gdzie znajdują się do dzisiaj. Znajduje się tam również kamienna płyta nagrobna pochodząca z Edessy.

img_8738

img_8736

Poza tym Ortona nie oferuje zbyt wielu atrakcji, można pospacerować deptakiem z widokiem na morze i port:

img_8713

img_8717

img_8756

Na końcu tej trasy spacerowej trafiamy na pozostałości starego zamku:

img_8724

Mimo, że miasto jest dość senne i spokojne, to można też napotkać ciekawostki:

img_8721

Dzięki wspomnieniom z lata zrobiło mi się cieplej 🙂

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.