Wieś z wiatrakiem

Pokazałam niedawno zdjęcia z Wrocenia, w którym spędziliśmy kilka dni podczas ostatniego naszego pobytu nad Biebrzą. Tym razem chciałabym zabrać Was niedaleko Wrocenia, do sąsiedniej wsi – do Dolistowa Starego. Tam zazwyczaj mieszkaliśmy w czasie wakacji spędzanych w tej pięknej okolicy.

Wjeżdżając do Dolistowa od strony północno-wschodniej możemy na skraju wsi zobaczyć taki oto budynek:

Mi od razu skojarzył się on z wiatrakiem, któremu brakuje śmigieł. Zapytałam naszego gospodarza o ten budynek i okazało się, że miałam rację. To jest wiatrak. Jego historia jest długa, można ją przeczytać tutaj. Co ciekawe, według naszego gospodarza, wiatrak nie tylko przynosił dochód właścicielom, ale dodawał splendoru całej wsi. Wyjście za mąż za kogoś z Dolistowa (lub „wżenienie” się) uważano w dawnych czasach za awans społeczny.

W Dolistowie Starym jest też kościół pw. św. Wawrzyńca. Obok kościoła znajduje się Pieta, którą zaprezentowałam przy okazji wielkanocnych życzeń świątecznych. Sylwetka kościoła ładnie prezentuje się od strony rzeki.

Poza wymienionymi już ważnymi budowlami, Dolistowo może pochwalić się szkołą, sklepem i, co bardzo ważne, mostem, dzięki któremu można dojechać do wsi położonych po drugiej stronie rzeki. Warto pospacerować główną ulicą i obejrzeć tutejsze drewniane domy – te stare i te odnowione.

Na szczęście nie ma tam zbyt wielu „arcydzieł architektury” z drugiej połowy XX w. za to można dojrzeć stare piwniczki i studnie.

Na zakończenie przedstawiam jednego z miłych mieszkańców 🙂

 

Reklamy

8 myśli w temacie “Wieś z wiatrakiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.