Sobotnie popołudnie na Śródce

W ostatnią sobotę wybraliśmy się do Poznania na ślub córki naszych znajomych. Po ceremonii ślubnej i złożeniu życzeń młodym stwierdziliśmy, że może miło będzie zajrzeć na Śródkę i zobaczyć co tam się zmieniło.

O ważnych budynkach na Śródce pisałam już jakiś czas temu tutaj, tutaj i tutaj. Właściwie mało napisałam o historii tego miejsca, a jest ciekawa. Jest to jedna z najstarszych części Poznania znajdująca się pomiędzy Ostrowem Tumskim a Komandorią, czyli obecnie w pobliżu ważnych atrakcji turystycznych Poznania: katedry z jednej strony i jeziora Malta z drugiej. Jej nazwa pochodzi od środy czyli dnia, w którym odbywały się targi na tamtejszym rynku. W okresie średniowiecza była samodzielną osadą, a od XV wieku miastem. W granicach Śródki funkcjonowało jeszcze jedno, odrębne miasto – Ostrówek, znane jako najmniejsze miasto Korony Polskiej. Prawa miejskie przyznano mu podobno w uznaniu za wystawienie dwóch zbrojnych na bitwę pod Grunwaldem. Świadectwem jego istnienia jest dzisiaj znajdująca się na Śródce ulica Ostrówek. Śródkę włączono w granice Poznania w 1800 roku i od tego czasu traciła na znaczeniu i stawała się coraz bardziej zapomnianą i niestety zaniedbaną częścią miasta.

Na szczęście poznańskie władze postanowiły rewitalizować tą część miasta. Pierwszym działaniem, które ożywiło Śródkę, było ponowne połączenie jej mostem z Ostrowem Tumskim. Poprzednie połączenie zostało przerwane na prawie czterdzieści lat. Dawny most zwano Cybińskim lub Śródeckim, nowy nosi nazwę Mostu Biskupa Jordana. Most jest przedłużeniem ulicy Ostrówek i prowadzi na tyły katedry. Poniższe zdjęcia zrobiłam w 2008 roku.

IMG_4721

IMG_4720

Kolejną dużą inwestycją ożywiającą okolicę jest otwarte niedawno Brama Poznania „ICHOT” zlokalizowana na Śródce w bezpośrednim sąsiedztwie Mostu Biskupa Jordana połączona z budynkiem Śluzy Katedralnej zadaszoną kładką pieszą.

IMG_3313

Jak widać obok Bramy usytuowano też przystań kajakową. W sobotę był tam spory ruch ponieważ właśnie w tym miejscu kończył się IV Metropolitalny Spływ Kajakowy ze Śremu przez Puszczykowo do Poznania.

My tego popołudnia spacerowaliśmy głównie po ulicy Ostrówek. Zaskoczyły nas zmiany jakie tam zaszły i choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to już teraz widać, że będzie to bardzo miły i klimatyczny zakątek miasta. Przede wszystkim pojawiło się kilka kawiarenek.

IMG_3328

IMG_3307

Na zapleczu jednej z nich, kawiarni La Ruina, znajduje się maleńka sala kinowa i można tam podobno zamówić prywatny seans.

IMG_3333popr

Stare domy przykuwają uwagę swoimi detalami

IMG_3325

IMG_3326

W innych trwają prace remontowe

IMG_3342

Na placyku naprzeciwko kościoła św. Małgorzaty zorganizowano miejsca do posiedzenia, a jak doczytałam miejsce to funkcjonuje jako Mobilny Dom Kultury i odbywają się tam różne zajęcia, warsztaty itp.

IMG_3341

IMG_3303

Szczególnie zachęcająco wygląda miejsce pod daszkiem 🙂

Bardzo nas cieszy taki rozwój wypadków na Śródce, widać, że dzielnica otrzymała swoją drugą szansę i ma zamiar ją wykorzystać. My natomiast nie omieszkaliśmy skorzystać z okazji zjedzenia w jednej z kawiarenek bardzo dobrego  sernika 🙂

IMG_3338

 

 


2 myśli w temacie “Sobotnie popołudnie na Śródce

  1. Pingback: Znowu na Śródce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.